scorecardresearch

Zonguldak'ta hes toplantısı tepkiler üzerine yapılamadı

7 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
REİS Enerji A.Ş tarafından Devrek Çayı üzerine yapılması planlanan Çayaltı1 ve Çayaltı2 HES projesi için düğün salonunda halkı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Devlet Su İşleri HES Daire Başkanı Ali Şahin, DSİ Kastamonu Bölgesi HES Şube Müdürü Gökhan Gündoğan ve şirket yetkilileri katıldı.

Toplantıya çeşitli çevre derneklerinin temsilcileri ile halk yoğun ilgi gösterdi. Yetkililerin açıklama yapmasına engel olan köylüler, HES'e tamamen karşı olduklarını söylediler. 'Sular özgür aksın', 'Su hayattır satılamaz', 'Toprak bizim', 'HES var sıkıntı var', 'Elini, gözünü, şirketlerini, doğamdan çek', 'Su bizim' dövizleri açan HES karşıtı köylüler, "Bizim doğal dengemizi bozmaya hakkınız yok" dediler.

Köylüler, santrallerle ilgili bilgi vermek isteyen yetkilileri de slogan atarak konuşturmadı. Kadınların bazıları da kürsüye kadar yürüyerek santrallere karşı olduklarını söylediler. Bilgilendirme toplantısı, köylülerin tepkisinin devam ettirmesi üzerine gerçekleştirilemeyince yetkililer salondan ayrıldı.
Etiketler